After-School Programs

Bricks 4 Kidz® after-school classes build on the universal popularity of LEGO® Bricks to deliver high quality, educational play. Every class is a fun, enriching experience for your child, using the classic bricks loved by generations of children.

In-School Workshops

A Bricks 4 Kidz® workshop uses LEGO® Bricks that kids love, to deliver hands-on lessons correlated to cross-disciplinary curriculum objectives. The Bricks 4 Kidz® approach to learning is imaginative, multi-sensory and fun, creating a dynamic learning experience for your students.

Camp

Bricks 4 Kidz® camps are a fresh and fun way for kids to spend their school or holiday break! Children will enjoy using LEGO® Bricks to build specially-designed models, play games, explore the world of engineering, architecture and movie-making.

Birthday Parties

Celebrate your child’s birthday and build memories with a unique Bricks 4 Kidz® party experience. The timeless fun of LEGO® Bricks is sure to be a crowd pleaser for boys and girls from pre-school to pre-teen.

Robotics

Experience our exciting Jr. Robotics and Advanced Robotics classes! Build a motorized model and watch it come to life using simple LEGO® WeDo® software. As your skills improve, advance to LEGO® EV3 Mindstorms® classes for more challenging robot-building and programming!

We learn, we build, we play with LEGO® Bricks!

+420 734 106 290

Welcome to Bricks 4 Kidz® Praha Jih

Praha 11, Praha 12, Dolní Břežany, Kunratice, Libuš, Jesenice, region Benešov

Bricks 4 Kidz classes provide an extraordinary atmosphere for children, where we learn, we build, we play… with LEGO® bricks. Our program is built around our proprietary model plans, designed by engineers and architects, with exciting themes such as space, construction, and amusement parks. Our specially designed project kits and theme-based models provide the building blocks for the Bricks 4 Kidz approach to educational play. At Bricks 4 Kidz, we believe that kids learn best through activities that engage their curiosity and creativity.

icon-francise-postsRecent Posts

Bricks4kidz® Praha 8, 9 a východ.
Workshop v DDM Spirála na téma NINJAGO! Kdy? V sobotu 9.3. 2019 od 15:00 do 17:30! Osvojíme si základy Spinjitzu a rozpohybujeme LEGO modely pomocí motorků. Malá ochutnávka tématu přichystaného na letní příměstský tábor v DDM Spirála! Registrace na: www.ddmpraha8.cz/?page=detailAkce&id=4384
... See MoreSee Less

Bricks4kidz® Praha 8, 9 a východ.
Workshop v DDM Spirála na téma NINJAGO! Kdy? V sobotu 9.3. 2019 od 15:00 do 17:30! Osvojíme si základy Spinjitzu a  rozpohybujeme LEGO modely pomocí motorků. Malá ochutnávka tématu přichystaného na letní příměstský tábor v DDM Spirála! Registrace na: http://www.ddmpraha8.cz/?page=detailAkce&id=4384

Bricks4Kidz Praha 8, 9 a východ.
Extrémní expedice o pololetních prázdninách byla opravdu extrémní 🙂. Děti byly skvělé. Dozvěděly se spoustu zajímavých informací, jak se zachovat v krizových situacích, co dělat při zemětřesení, jak vznikají tornáda nebo lavina nebo co jsou tektonické desky! A na závěr nám soptily i sopky!
... See MoreSee Less

Bricks4Kidz Praha 8, 9 a východ.
Dnes začal kroužek B4K nově na ZŠ ÚSTAVNÍ v Praze 8! Děti stavěly letadlo a byly nesmírně šikovné. Dozvěděly se, kdy bylo první letadlo sestrojené, kdo byli bratři Wrightové a nebo jaké palivo používají dnešní letadla. Tak schválně jaká jsou křestní jména vynálezců bratrů Wrightů?
... See MoreSee Less

To nejhezčí na práci Master Franchisora Bricks 4 Kidz je, když se může jet podívat, jak se děti z různých koutů naší republiky učí s B4K. Tento týden jsme navštívili školy v Olomouci (International School Olomouc), Opavě (ZŠ Opava-Kylešovice) a v Orlové (ZŠ Karla Dvořáčka). Všem děkujeme za milé přijetí a velkou dávku inspirace! ... See MoreSee Less

To nejhezčí na práci Master Franchisora Bricks 4 Kidz je, když se může jet podívat, jak se děti z různých koutů naší republiky učí s B4K. Tento týden jsme navštívili školy v Olomouci (International School Olomouc), Opavě (ZŠ Opava-Kylešovice) a v Orlové (ZŠ Karla Dvořáčka). Všem děkujeme za milé přijetí a velkou dávku inspirace!

Bricks4kidz® Praha 8, 9 a východ.
Některé tábory jsou již plné, neváhejte s registrací a využijte výhodné ceny do 31.3.2019. Máme na Vaše ratolesti připravená nová atraktivní témata, spoustu her a pohybu! Více info a registrace na: b4kpraha9.auksys.com/master/jednorazove.php
... See MoreSee Less

Bricks4kidz® Praha 8, 9 a východ.
Některé tábory jsou již plné, neváhejte s registrací a využijte výhodné ceny do 31.3.2019. Máme na Vaše ratolesti připravená nová atraktivní témata, spoustu her a pohybu!  Více info a registrace na: https://b4kpraha9.auksys.com/master/jednorazove.php

They think it’s COOL. You know it’s EDUCATIONAL.

Aktuální rozvrh

We learn, we build, we play with LEGO® bricks!

 

Copyright © 2015 Bricks 4 Kidz. All rights reserved. PRIVACY POLICY | CORPORATE CONTACT

LEGO® and DUPLO® are registered trademarks of the LEGO® Group of companies which does not sponsor, authorize or endorse these programs or this web site.