After-School Programs

Bricks 4 Kidz® after-school classes build on the universal popularity of LEGO® Bricks to deliver high quality, educational play. Every class is a fun, enriching experience for your child, using the classic bricks loved by generations of children.

In-School Workshops

A Bricks 4 Kidz® workshop uses LEGO® Bricks that kids love, to deliver hands-on lessons correlated to cross-disciplinary curriculum objectives. The Bricks 4 Kidz® approach to learning is imaginative, multi-sensory and fun, creating a dynamic learning experience for your students.

Camp

Bricks 4 Kidz® camps are a fresh and fun way for kids to spend their school or holiday break! Children will enjoy using LEGO® Bricks to build specially-designed models, play games, explore the world of engineering, architecture and movie-making.

Birthday Parties

Celebrate your child’s birthday and build memories with a unique Bricks 4 Kidz® party experience. The timeless fun of LEGO® Bricks is sure to be a crowd pleaser for boys and girls from pre-school to pre-teen.

Robotics

Experience our exciting Jr. Robotics and Advanced Robotics classes! Build a motorized model and watch it come to life using simple LEGO® WeDo® software. As your skills improve, advance to LEGO® EV3 Mindstorms® classes for more challenging robot-building and programming!

We learn, we build, we play with LEGO® Bricks!

+420 734 106 290

Welcome to Bricks 4 Kidz® Praha Jih

Praha 11, Praha 12, Dolní Břežany, Kunratice, Libuš, Jesenice, region Benešov

Bricks 4 Kidz classes provide an extraordinary atmosphere for children, where we learn, we build, we play… with LEGO® bricks. Our program is built around our proprietary model plans, designed by engineers and architects, with exciting themes such as space, construction, and amusement parks. Our specially designed project kits and theme-based models provide the building blocks for the Bricks 4 Kidz approach to educational play. At Bricks 4 Kidz, we believe that kids learn best through activities that engage their curiosity and creativity.

icon-francise-postsRecent Posts

ZŠ SPEKTRUM - dnes poslední hodina kroužku Bricks4Kidz v tomto školním roce. Naprosto užasná parta dětí 😉. Děkujeme! ... See MoreSee Less

ZŠ SPEKTRUM - dnes poslední hodina kroužku Bricks4Kidz v tomto školním roce. Úžasná parta dětí! Děkujeme! ... See MoreSee Less

 

Comment on Facebook

Budeme se těšit od září na robotiku! Synové chodí na kroužek moc radi 👍

A ještě jednou ZŠ SPEKTRUM. 🤣 ... See MoreSee Less

#veletrhvedy
Přijďte se podívat! 😉 spoustu zajímavých věcí a informací!
... See MoreSee Less

3 weeks ago

Bricks 4 Kidz - Praha

👍V rámci projektu Místní akční plán II. jsme pro pedagogické pracovníky uspořádali ve spolupráci s organizací Bricks 4 Kidz Olomouc workshop s kostkami LEGO®.

Organizace Bricks 4 Kidz představila účastníkům zajímavý vzdělávací program pro základní a mateřské školy s kostkami LEGO®, který ve školních a mimoškolních aktivitách poskytuje hru, stavění a učení se zábavnou formou a přináší poznatky z oborů jako je matematika, fyzika, strojírenství, stavebnictví, ale i přírodověda či ekologie.

Všichni si na workshopu vyzkoušeli různé aktivity tohoto programu na vlastní kůži o odnesli si kromě příjemného zážitku i nové zkušenosti a novou inspiraci pro práci s dětmi.

Celá fotogalerie na mas-sternbersko.cz/cz/20/fotogalerie/gallery-187
... See MoreSee Less

They think it’s COOL. You know it’s EDUCATIONAL.

Aktuální rozvrh

We learn, we build, we play with LEGO® bricks!

 

Copyright © 2015 Bricks 4 Kidz. All rights reserved. PRIVACY POLICY | CORPORATE CONTACT

LEGO® and DUPLO® are registered trademarks of the LEGO® Group of companies which does not sponsor, authorize or endorse these programs or this web site.